Kohtaamisia
Turvassa taisteluidenkin keskellä
13/06/2011 15:01
”Norsunluurannikon Pipliaseuran toimitalo joutui Abidjanin taisteluissa hyökkäyksen kohteeksi useaan otteeseen. Kiitän Jumalaa, että hän suojeli minua ja Pipliaseuramme omaisuutta”, Hippolite Kokora toteaa. Hän työskentelee vartijana Norsunluurannikon Pipliaseurassa.
Rauha palaa nyt vähitellen Norsunluurannikolle. Pääkaupunki Abidjanin taisteluissa kapinalliset tuhosivat ja ryöstivät järjestelmällisesti toimistot ja kaupat. Paikallisen Pipliaseuran toimitalo sijaitsee aivan liikekeskuksen ytimessä, joten myös Pipliaseuraa uhattiin useamman kerran.
Taistelut syttyvät
”Levottomuudet alkoivat maaliskuun 31. päivän iltana tänä keväänä. Olin kahden yövartijana toimivan työtoverini kanssa Pipliaseurassa, kun ammunta alkoi läheisellä aukiolla. Vietimme kaksi vuorokautta Pipliaseuran pihalla. Emme uskaltaneet hakea edes ruokaa. Kranaattitulitus pakotti meidän pakenemaan läheisen talon pohjakerrokseen. Vietimme siellä neljä seuraavaa päivää. Joku ystävällinen lähimmäinen toi meille ruokaa piilopaikkaamme.”
”Huhtikuun 6. päivänä ammunta taukosi. Vartijatoverini olivat niin kauhuissaan taisteluista, että päättivät palata koteihinsa, tapahtuipa mitä tahansa. Sen jälkeen en ole kuullut heistä mitään. Itse jäin paikoilleni, sillä minulla ei ollut paikkaa mihin lähteä. Vanhempani olivat paenneet jo aiemmin maaseudulle.”
”Tasavaltalaisjoukot pidättivät presidentti Ghagbon 11. huhtikuuta. Rauha alkoi palata vähitellen Abidjanin keskustaan, mutta ryöstelyt jatkuivat. Sotilaat tulivat konekiväärien kanssa Pipliaseuran toimitaloonkin usean kerran. He uhkasivat minua aseillaan vaatien avaimia toimistorakennukseen ja autoihin. Minulla ei ollut avaimia.”
”Eräällä kerralla neuvottelin pitkään sotilaiden kanssa. Yritin taivuttaa heitä jättämään Pipliaseuran rauhaan. Osa heistä oli myöntyväisiä siihen, muutamat eivät. Nämä pahoinpitelivät minut ja ampuivat Pipliaseuran pääoveen ja porttiin. Silti he eivät päässeet sisälle toimistoihimme. Koen, että Jumalan suojelus oli läsnä ihmeellisellä tavalla väkivallan aikana.”
Jumala on turvamme
Pipliaseuran pääsihteeri Jean Kouassi täydentää Hippolite Kokoran kertomaa: ”Pipliaseura menetti väkivaltaisuuksissa vain jakeluauton ja erään raamatunkääntäjän kannettavan tietokoneen. Rukoilimme koko ajan, että Jumala suojelisi meitä ryöstelyltä. Saimme vastauksen rukouksiimme.”
Suomen Pipliaseura tukee Laupias samarialainen -hiv-ohjelmaa Norsunluurannikolla. Maan viime presidentinvaalien jälkeinen sotatila vaikeutti työtä hankkeessa. Koulutusten järjestämistä on pystytty kuitenkin jatkamaan tilanteen rauhoituttua. ”Teemme mitä voimme, siellä, missä olemme. Sopeutamme ohjelmamme kuhunkin tilanteeseen ja työskentelemme kunnes työnteko muuttuu mahdottomaksi”, ohjelmakoordinaattori Gedeon Konan Ahossia kiteyttää.
Teksti: Yhtyneet Raamattuseurat/Satu Toukkari
Kuvateksti 1: Vartija Hippolite Kokora selvisi hengissä Abidjanin taisteluista.
Kuva: Norsunluurannikon Pipliaseura
Kuvateksti 2: Laupias samarialainen -hankkeen koordinattori Gedeon Konan Ahossia.
Kuva: Markku Kotila
Kuvien ja tekstien käyttö sallittu, mutta kuva- ja tekstilähde mainittava.


