Mitt i Egyptens väckelse – Bibeln till hem och kyrkor
I Egypten sker just nu något som kristna har bett om i årtionden: en omfattande andlig väckelse. Människor törstar efter Guds ord, vill ha en egen Bibel och läser den aktivt i hem och församlingar. Finska Bibelsällskapets julinsamling för väckelsens frukter hem till fattiga familjer.
Väckelsen syns och hörs
Jag steg in i en kvällsgudstjänst i en kyrka i Alexandria. Mellan bänkraderna låg en stilla förväntan: Bibelsidor vändes, verser lästes högt. Församlingsbor i olika åldrar vittnade för varandra om hur läsningen av Guds ord förändrat deras liv. ”Att läsa Bibeln skyddar mig från det onda”, sade en ung kvinna. En annan tillade: ”Förr visste jag om Gud – nu har jag lärt känna honom.”
Med egna ögon såg jag att det inte handlar om en kampanj eller en tillfällig iver, utan om en förändring som genomsyrar vardagen. När pastorn frågade vem som ännu saknade en egen Bibel, räcktes många händer upp. Vid kyrkporten mötte jag en mor som berättade att hon börjat kvällsböner med sina barn efter att de fått en barnbok skänkt av Bibelsällskapet.
Koptiska rötter och levande tro
För många unga är Bibeln en väg till att finna sin identitet som koptiska kristna. När texten läses tillsammans i familjer och smågrupper möts historien och dagens liv på samma karta. Inför Bibeln blir Gud nära och de egna rötterna klarnar: tron är inte bara tradition utan en levande relation.
Julens budskap – att Gud blir människa – öppnar sig ofta för första gången. Då föds längtan efter en egen Bibel och efter att fortsätta läsningen i vardagen, mitt i skola och arbete. I dessa läsecirklar kommer evangelierna nära: man läser högt, stannar inför frågorna och söker hur Ordet bär i vardagen.
Amir Elhamy, generalsekreterare för Egyptens BibelsällskapGuds ord är inte bara en bok. När du ger en Bibel ger du inte bara kunskap, du ger en gåva som är liv.
En Bibel i varje hem
Väckelsen har fört med sig ett enormt behov: Biblar efterfrågas mer än någonsin. Alla har dock inte råd att köpa en egen bok. Egyptens ekonomi är i kris, levnadskostnaderna har stigit och allt fler familjer kämpar med vardagen. Därför är Finska Bibelsällskapets arbete särskilt angeläget just nu.
Denna jul bär vi Biblar och kristna barnböcker till hem där gåvan annars inte vore möjlig. En bok kan förändra riktningen – öppna en dörr till bön och hopp. Amir Elhamy, generalsekreterare för Egyptens Bibelsällskap, sammanfattar det så här: ”Guds ord är inte bara en bok. När du ger en Bibel ger du inte bara kunskap, du ger en gåva som är liv.”
Finska Bibelsällskapets julinsamling är ett konkret svar på denna längtan. Varje skänkt barnbok uppmuntrar föräldrar att läsa tillsammans med sitt barn. Varje Bibel som ges till en ung människa tänder ett ljus som syns i hem och kyrkor. Vårt uppdrag är att se till att också familjer under fattigdomsgränsen når väckelsens källa. Tillsammans med lokala församlingar söker vi de byar och stadsdelar där behovet är störst och överlämnar gåvorna från hand till hand.
Gå med i undret
Ge en gåva så att människor får ta emot julens verkliga budskap i form av en egen Bibel.
Ge en gåva på nätet: piplia.fi/lahjoita (sidan på finska)
Skicka sms:et PIPLIA20 till 16499 – då donerar du 20 euro.