Raamatun käyttö kasvaa verkossa maailmanlaajuisesti
Yhdistyneiden raamattuseurojen (United Bible Societies, UBS) maailmanlaajuinen verkosto on jakanut toimintansa 80 vuoden aikana yhteensä 25 miljardia raamatuntekstiä. Tiedot käyvät ilmi UBS:n juuri julkaistusta jakelutilastoraportista vuodelta 2025.
UBS:n jäsenjärjestöt kokoontuivat ensimmäisen kerran Elfinswardissa Isossa-Britanniassa vuonna 1946. Suomen pipliaseura oli yksi näistä perustajajäsenistä. Sen jälkeen pipliaseurat ovat tehneet yhteistyötä tavoitteenaan saattaa Jumalan sana kaikkien ulottuville heidän omalla kielellään ja heille sopivassa muodossa.
Pipliaseurat eivät vain käännä Raamattuja, vaan haluavat sen sanoman myös tavoittavan ihmiset. Siksi Raamatun jakelu on ollut kautta historian pipliaseurojen työn keskiössä.
Vuonna 2025 pipliaseurat jakoivat yhteensä 148,3 miljoonaa painettua raamatuntekstiä. Näistä 22,4 miljoonaa oli kokonaisia Raamattuja, 10 miljoonaa Uusia testamentteja ja 115,9 miljoonaa erilaisia raamatunosia ja tekstivalikoimia.
Raamatun käyttö digitaalisesti on viime vuosina kasvanut. Vuonna 2025 Raamattuja ja sen osia ladattiin 26,4 miljoonaa kertaa. Raamatun lukuja katsottiin verkossa yhteensä 32,2 miljardia kertaa, mikä on lähes 14 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Lisäksi Raamattua kuunneltiin 1,4 miljardia kertaa eri äänipalveluissa. Vuonna 2025 raamattuseurojen tuottamia raamatunkäännöksiä kuunneltiin 1,4 miljardia kertaa, mikä on 2,6 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Viimeisen vuosikymmenen aikana (2016–2025) UBS:n jäsenjärjestöt ovat jakaneet yhteensä 2,3 miljardia raamatuntekstiä, joista lähes 265 miljoonaa on ollut kokonaisia Raamattuja.
UBS:n pääsihteeri, pastori Dirk Gevers, pitää 80 vuoden aikana saavutettua 25 miljardin raamatuntekstin rajapyykkiä osoituksena sekä Jumalan uskollisuudesta että pipliaseurojen pitkäjänteisestä työstä:
”Kahdeksankymmenen vuoden ajan raamattuseurat ovat toimineet yhteisen kutsumuksen ohjaamina: jokaisella ihmisellä tulisi olla mahdollisuus kohdata Jumalan sana omalla kielellään ja itselleen ymmärrettävässä muodossa. Se, että UBS:n toiminnan aikana on jaettu 25 miljardia raamatuntekstiä, kertoo Jumalan uskollisuudesta sekä raamattuseurojen työntekijöiden, vapaaehtoisten ja lahjoittajien sitoutumisesta ympäri maailmaa.”
Geversin mukaan vuoden 2025 tilastot osoittavat sekä jatkuvuutta että muutosta raamattutyössä.
”Painetut julkaisut tavoittavat edelleen satoja miljoonia ihmisiä vuosittain. Samalla digitaalinen käyttö kasvaa ja avaa uusia mahdollisuuksia kohdata Raamattu mobiililaitteiden ja verkkoalustojen kautta. Muoto muuttuu, mutta tehtävä pysyy samana. Jokainen jaettu Raamattu, jokainen luettu luku ja jokainen kuunneltu äänite tarjoaa mahdollisuuden siihen, että Jumalan sana koskettaa ihmisen elämää. Yhdessä jatkamme työtä, jotta Raamatun toivon, totuuden ja pelastuksen sanoma saavuttaisi yhä uusia ihmisiä.”
Raamattujen jakelun kansainväliset tilastot lyhyesti
Viimeisen vuosikymmenen (2016–2025) aikana pipliaseurat jakoivat:
- 2,3 miljardia painettua Raamatun tekstiä, joista:
- 264,9 miljoonaa kokonaista Raamattua
- 99,3 miljoonaa Uutta testamenttia
- 2 miljardia Raamatun osaa ja katkelmaa
Vuonna 2025 pipliaseurat jakoivat:
- 148,3 miljoonaa painettua Raamatun tekstiä, joista:
- 22,4 miljoonaa kokonaista Raamattua
- 10 miljoonaa Uutta testamenttia
- 115,9 miljoonaa osaa ja katkelmaa
Vuonna 2025 pipliaseurojen tarjoamia digitaalisia raamatuntekstejä käytettiin:
- 26,4 miljoonaa digitaalista Raamatun latausta
- 32,2 miljardia Raamatun lukujen katselukertaa
- 1,4 miljardia kuuntelukertaa ääniraamattuna
Tavoittavuus digitaalisesti
Digitaalinen raamatunjakelu jatkoi kasvuaan vuonna 2025. Raamattuja ja raamatuntekstejä ladattiin maailmanlaajuisesti 26,4 miljoonaa kertaa, mikä on 1,9 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Yksittäisiä raamatulukuja katsottiin vuoden aikana 32,2 miljardia kertaa, 13,8 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024. Ääniraamattuja kuunneltiin 1,4 miljardia kertaa.
Tilastot osoittavat, että puhelimet, verkkopalvelut ja ääniraamatut ovat yhä tärkeämpi osa pipliaseurojen työtä. Samalla painetut Raamatut säilyttävät asemansa erityisesti alueilla, joilla digitaalinen infrastruktuuri on heikompi.
Digitaalisen käytön kärkimaat vuonna 2025
- Latinalainen Amerikka dominoi digitaalista käyttöä. Keski- ja Etelä-Amerikka vastasi lähes 73% kaikista seuratuista latauksista.
- Brasilia vastasi lähes 62% kaikista kokonaisten Raamattujen latauksista (16,3 miljoonaa latausta). Seuraavina tulivat Etelä-Afrikka, Bangladesh, Yhdysvallat ja Meksiko.
- Yhdysvallat oli edelleen selvästi suurin Raamatun lukujen katselumäärissä: 9,3 miljardia katselua. Brasilia sijoittui toiseksi 4,7 miljardilla katselulla. Sen jälkeen tulivat Meksiko, Indonesia, Intia ja Kolumbia.
Kärkikielet digitaalisessa käytössä vuonna 2025
- Englanti ja espanja olivat suosituimmat kielet Raamatun lukujen katselumäärissä.
- Portugali oli ladatuin kieli koko Raamattujen latauksissa.
- Ranska, indonesia ja kiina kuuluivat myös digitaalisen käytön suurimpiin kieliin.
- Ääniraamattujen kuuntelussa espanja ja portugali hallitsivat tilastoja.
UBS arvioi, että todellinen digitaalinen tavoittavuus on todennäköisesti tilastoituja lukuja suurempi, koska kaikki raamattuseurat eivät vielä pysty mittaamaan digitaalista käyttöään kattavasti.
Yhtyneet Raamattuseurat
Suomen Pipliaseura on jäsen Yhtyneiden Raamattuseurojen (United Bible Societies, UBS) -yhteisössä. UBS koostuu 156 raamatunjakeluorganisaatiosta, jotka työskentelevät yli 240 maassa ja alueella, tehden yhteistyötä kaikkien suurten kirkkokuntien kanssa. UBS on maailman johtava Raamatun käännösjärjestö, joka on ollut mukana yli 70 %:ssa kaikista maailman kokonaisten Raamattujen käännöksistä.